Департамент культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНИЙ ЦЕНТР"

1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Вперше відзначався 1988-го року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я. Початок було покладено на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн, коли прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Відтоді Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета — звернути увагу суспільства на цю проблему. Червона стрічка — символ солідарності із людьми ВІЛ-позитивними та хворими на СНІД. Потрапляючи в організм людини, вірус імунодефіциту викликає смертельне інфекційне захворювання, називане прийнятим у міжнародній практиці терміном "ВІЛ-інфекція". Хвороба протікає довго, має кілька стадій, останню з яких з різноманітними клінічними проявами позначають терміном "синдром набутого імунодефіциту" (СНІД). Термін "синдром" позначає сукупність симптомів хвороби. Оскільки в кожному випадку ВІЛ/СНІДу відбувається глибока поразка імунної системи, у назву уключили визначення "імунний дефіцит". За статистикою, щоденно в Україні ВІЛ-інфікується 48 осіб, діагноз СНІД ставлять 12 людям, а помирають від СНІДу — восьмеро. Вірус передається через материнське молоко, сперму, слину, піт з-під пахв, кров. Залишки крові з вірусом можуть бути на голці використаного шприца, в цьому разі вони становлять небезпеку для здорових людей. Водночас комарі не є розносниками ВІЛ-інфекції. Не зафіксовано жодного випадку зараження СНІДом при побутових контактах або при контактах на роботі.
Ознаками ВІЛ/СНІДу можуть бути:
— нав'язливий сухий кашель
— тривала, більше трьох місяців, лихоманка (підвищення температури) незрозумілого — збільшення лімфовузлів (окрім пахових)
— різке зниження ваги
— тривала діарея
— часті головні болі, слабкість, зниження пам'яті і працездатності
— запалення слизистої оболонки порожнини рота, білий наліт, язви
— нез'ясовне зниження зору і сліпота
— нічна пітливість.

Вірус імунодефіциту людини гине: при температурі 56˚С протягом 30 хвилин, при кип’ятінні — миттєво; при обробці спиртом 50-70˚ — за декілька секунд, хімічними дезінфікуючими засобами — миттєво; при потраплянні на неуражені ділянки шкіри — протягом 20-ти хвилин, а про потрапляння у шлунок — руйнується соляною кислотою та ферментами.