Виставка бронзових скульптур Катиба Мамедова

13.10.2016

У Харківському театрально-концертному центрі відкрито персональну виставку бронзових скульптур Катиба Мамедова. Відвідувачі наших заходів мають змогу помилувати скульптурами за творами Миколи Гоголя, улюбленого всіма мультсеріалу про козаків тощо.

Катиб Мамедов народився в Азербайджані поблизу міста Кіровабада, котре зараз має назву Гянджи. Бути художником – не просто мріяв, постійно малював, ліпив. Так було від тоді, коли себе пам’ятає.

Харків став йому домівкою, а Україна – новою Батьківщиною відтоді, як почав вчитися у Харківському художньо-промисловому інституті (тепер це Академія дизайну та мистецтв) 1986-го. Він вже і сам понад 20 років викладає у цьому закладі. В родині шанують обидві культури – українську й азербайджанську: дружина та діти вільно спілкуються українською, а в доробку Катиба Сафаровича – безліч творів, присвячених нашій культурі.

Гумор є визначною рисою скульптора Мамедова. Працює в кількох напрямках, але в будь-якій темі тяжіє до гумору, бо вважає: має нести людям позитив, тепло, радість, бо це робить щасливим і його теж.

Експозиція у фойє Харківського театрально-концертного центру починається зі скульптури «Наречений»: кавказький джигіт сидить на віслюкові, тримає в руках національний музичний інструмент саз і щасливо співає. «Він випив вина, – коментує Катиб Сафарович, – тому такий веселий. – Погляньте: до сідла причеплено наїдки, напої. Їде свататися!» А на запитання, чи не з якогось знайомого, бува, ліпив образ, жартує: «З себе!»

Поруч «Нареченого» – поважна подружня пара. Композиція, у стилі наближеному до епохи модерну, має назву «Прогулянка старим містом». Поважний пан у циліндрі та дама з високою зачіскою й парасолькою крокують під ручку. Чоловік випнув величеньке черевце, виставив іспанську борідку, яка кумедно поєднується з козацькими вусами. Він гордо дивиться поперед себе. Його молода дружина скосила очі ліворуч. Їй цікаво: чи хтось звертає увагу? «Йдуть у театр! – пояснює автор, і додає, що дуже хоче, аби кожна жінка могла одягнути на стільки ж ошатну сукню і прийти з чоловіком до театру. А якщо іти їм далеченько, то – приїхати у кареті. «Це – образ купецького Харкова, ці панове живуть в 19-му столітті, – каже Катиб Сафарович, – Тут були такі люди, вони є і завжди будуть. У радянські часи вираз «Харків – місто купецьке» звучав дещо презирливо. За тодішньою уявою, успішних людей цікавили лише гроші, але це – докорінно не правильно. Ми повинні завжди поважати минуле. Я сумую за 19-м століття. Гадаю, той час і в сенсі культури був значно багатшим. Треба робити все, аби наші діти розуміли, що саме ми втратили, щоб вони пам’ятали ті часи».

В наступній частині експозиції виставлено шість скульптурних творів, створених за мотивами повісті Миколи Васильовича Гоголя «Ніч перед Різдвом». Натхнення митець черпав, звісно ж, у культовому фільмі режисера Олександра Роу «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», знятого 1961-го року. Катиб Мамедов із захопленням говорить про спецефекти, які привернули його дитячу уяву. І не перестає дивуватися: як можна було відтворити той найвражаючий момент, коли знахар Пацюк крутить вусами, а вареники самі скачуть у сметану, бовтаються в ній, а потім залітають до Пацюкового рота? «Відтак, актор Микола Яковченко став одним з найулюбленіших, – звіряється Катиб Мамедович, – тому й зобразив із того епізоду аж дві окремі композиції: «Пацюк з варениками» та «Коваль Вакула». Останній зачаровано дивиться поперед себе, почувши Пацюкові слова: «Тому немає чого далеко ходити, у кого чорт – за плечима!».

Та й справді: за плечима Вакула тримає мішок, з якого через дірку визирає Чорт. «Цієї деталі немає у фільмі, але мова скульптурної пластики вимагала авторських корегувань», – додає митець і показує ще одну скульптурну композицію, створену за тим самим принципом: козак Чуб з кумом Опанасом видивляються в небі вкрадений Чортом Місяць, гадки не маючи, що той зі своєю здобиччю сидить простісінько у них за спинами, навіть – прикрившись краєм кожуха одного к кумів.

У постаті Оксани виразно передано рух. Дівчина примхливо відвернулася від Вакули, стрічки віночка поривчасто злетіли. От саме цей момент і зафіксував скульптор. Ще дві постаті – «Дяк» та «Солоха». Так відтворено епізод залицяння, коли Дяк питає: «А що то у Вас, прекрасная Солохо?», а вона відказує: «Шия!», а той знову: «А на шиї?» – «Намисто!». Деталі одягу Дяка та Солохи максимально наближені до зафільмованих. Варто обійти навколо жіночої постаті, аби роздивитися, яка на ній гарна хустка: соняшники, барвінки, мальви і китиці – відтворено блискуче! Навіть сережки-колечка не відлито разом із рештою скульптури, а окремо вставлено в Солошині вушка. Вони навіть теліпаються!

Показуючи гоголівських персонажів, Катиб Мамедов згадує, що якось разом і з другом – директором театру Музичної комедії Ігорем Ковалем – вони вигадали ідею поставити контактні скульптури в Харкові. Люди могли би, торкаючись персонажів, фотографуватися з ними. Якби збільшити ці скульптури в натуральну величину, можна було б знайти для них місце, наприклад – у парках, скверах, або ж на вулиці Гоголя. Вони би прекрасно виглядали, приваблювали туристів. Зробив би це із задоволенням, аби лишень надали можливості, адже бажання та енергії має вдосталь.

Окрім згаданих творів Катиба Мамедова, незвичною трактовкою привертають до себе іще три персонажі – герої славнозвісного мультиплікаційного серіалу про козаків.

Середній – Чубань з довгими вусами – трохи скидається на самого скульптора: такий самий веселун, як автор. Праворуч – Парубок з хрестом на шиї тримає у руці квітку. «Кремезні та сильні люди – дуже сентиментальні, добрі та щирі. Тому в нього замість шаблі – ложка, і хоча одну руку стиснуто в кулак, зате в іншій – ромашка. Він закоханий, – говорить Катиб Мамедов.

А на запитання, чому у всіх трьох козаків, попри веселий та хвацький вигляд, в очах начебто стоять сльози, каже: «Робив козаків якраз під час Майдану. Можливо, це й відобразилося: так плаче душа нинішньої України. Мабуть, це підсвідомо в мене вийшло. Але вірю, що доброта і краса врятують світ».

В.Березка.

Gallery Image
Gallery Image
Gallery Image
Gallery Image
Gallery Image
Gallery Image

Календар подій

« »

Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд